Dharmanagar (DMR) Railway Station Time Table


  • Station Code: DMR
105676  DMR AGTL SPECIALDaily
Starting Station
Arr
Arrival
05:40
Dep
Departure


Passenger Special
 
205678  DMR SCL PASSENGER SPLWed Sat
Starting Station
Arr
Arrival
05:15
Dep
Departure


Passenger Special
 
302501  KOAA AGTL TOD SPECIALTue
02:13
Arr
Arrival
02:15
Dep
Departure
2 Min
Halt
Train on Demand
 
415625  DGHR AGTL EXPRESSWed
02:45
Arr
Arrival
02:50
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
512504  HUMSAFAR EXPRESSTue Sat
08:08
Arr
Arrival
08:10
Dep
Departure
2 Min
Halt
Superfast Express
 
607029  AGTL SC EXPRESSFri
08:28
Arr
Arrival
08:30
Dep
Departure
2 Min
Halt
Train on Demand
 
712097  JAN SHATABDI EXPRESSMon Wed Fri
08:36
Arr
Arrival
08:38
Dep
Departure
2 Min
Halt
Jan Shatabdi Express
 
820502  TEJAS RAJDHANI EXPRESSFri
10:00
Arr
Arrival
10:02
Dep
Departure
2 Min
Halt
Rajdhani Express
 
902502  AGTL KOAA TOD SPECIALWed
10:01
Arr
Arrival
10:03
Dep
Departure
2 Min
Halt
Train on Demand
 
1007679  AGTL KXJ DMU SPLDaily
10:40
Arr
Arrival
10:42
Dep
Departure
2 Min
Halt
Passenger Special
 
1113174  AGTL SDAH KANCHANJUNGATue Thu Sat Sun
10:53
Arr
Arrival
10:58
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
1215664  SCL AGTL EXPRESSDaily
12:45
Arr
Arrival
12:50
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
1315663  AGTL SCL EXPRESSDaily
14:10
Arr
Arrival
14:15
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
1413173  KANCHENJUNGHA EXPMon Wed Fri Sat
14:21
Arr
Arrival
14:26
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
1507680  KXJ AGTL DMU SPLDaily
15:48
Arr
Arrival
15:50
Dep
Departure
2 Min
Halt
Passenger Special
 
1601665  RKMP AGARTALA EXPSat
15:55
Arr
Arrival
16:00
Dep
Departure
5 Min
Halt
Train on Demand
 
1714619  AGTL FZR EXPRESSThu
17:50
Arr
Arrival
17:52
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
1801666  AGTL RKMP FESTIVAL SPLSun
17:52
Arr
Arrival
17:57
Dep
Departure
5 Min
Halt
Train on Demand
 
1914620  FZR AGTL EXPRESSWed
18:35
Arr
Arrival
18:37
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
2012098  JAN SHATABDI EXPRESSMon Wed Fri
19:10
Arr
Arrival
19:12
Dep
Departure
2 Min
Halt
Jan Shatabdi Express
 
2120501  TEJAS RAJDHANI EXPRESSMon
21:35
Arr
Arrival
21:37
Dep
Departure
2 Min
Halt
Rajdhani Express
 
2215626  AGTL DGHR EXPRESSSat
21:42
Arr
Arrival
21:44
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
2305675  AGTL DMR SPECIALDaily
22:35
Arr
Arrival
Ending Station
Dep
Departure


Passenger Special
 
2405677  SCL DMR PASSENGER SPLTue Fri
23:05
Arr
Arrival
Ending Station
Dep
Departure


Passenger Special
 
2512503  HUMSAFAR EXPRESSThu Sun
23:13
Arr
Arrival
23:15
Dep
Departure
2 Min
Halt
Superfast Express
 
2607030  SC AGTLWed
23:28
Arr
Arrival
23:30
Dep
Departure
2 Min
Halt
Train on Demand