Solapur Junction (SUR) Railway Station Time Table


  • Station Code: SUR
101381  SUR WADI MEMUDaily
Starting Station
Arr
Arrival
00:10
Dep
Departure


Passenger Special
 
201435  SUR LTT VIA LTRRTue
Starting Station
Arr
Arrival
09:20
Dep
Departure


Train on Demand
 
301437  SUR TPTY SPLThu
Starting Station
Arr
Arrival
21:40
Dep
Departure


Train on Demand
 
401461  SUR DD DMU SPLDaily
Starting Station
Arr
Arrival
10:00
Dep
Departure


Train on Demand
 
507321  SUR DWR PASSENGER SPLDaily
Starting Station
Arr
Arrival
00:40
Dep
Departure


Passenger Special
 
607331  SUR UBL PASSENGERDaily
Starting Station
Arr
Arrival
04:45
Dep
Departure


Passenger Special
 
711305  SUR GDG EXPDaily
Starting Station
Arr
Arrival
11:50
Dep
Departure


Mail Express
 
811311  SUR HAS EXPDaily
Starting Station
Arr
Arrival
19:20
Dep
Departure


Mail Express
 
911418  SUR PUNE EXPDaily
Starting Station
Arr
Arrival
11:40
Dep
Departure


Mail Express
 
1011422  SUR PUNE DEMUDaily
Starting Station
Arr
Arrival
23:45
Dep
Departure


Mail Express
 
1112116  SUR CSMT SIDDHESWAR EXPDaily
Starting Station
Arr
Arrival
22:30
Dep
Departure


Superfast Express
 
1212158  SUR PUNE HUTATMA EXPRESSDaily
Starting Station
Arr
Arrival
06:30
Dep
Departure


Superfast Express
 
1312170  SUR PUNE INTERCITYDaily
Starting Station
Arr
Arrival
14:00
Dep
Departure


Superfast Express
 
1416536  SUR MYS GOLGUMBAZ EXPRESSDaily
Starting Station
Arr
Arrival
14:10
Dep
Departure


Mail Express
 
1522226  SUR CSMT VANDE BHARATMon Tue Wed Fri Sat Sun
Starting Station
Arr
Arrival
06:05
Dep
Departure


Train 18
 
1609419  ADI TPJ SPLFri
00:15
Arr
Arrival
00:20
Dep
Departure
5 Min
Halt
Train on Demand
 
1720920  EKNR MAS EXPRESSThu
00:15
Arr
Arrival
00:20
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
1820954  ADI CHENNAI SF EXPSun
00:15
Arr
Arrival
00:20
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
1922920  ADI MAS HUMSAFARTue
00:15
Arr
Arrival
00:20
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
2082654  JP YPR SUVIDHA EXPRESSMon
00:15
Arr
Arrival
00:20
Dep
Departure
5 Min
Halt
Suvidha Express
 
2112756  BVC CCT EXPSun
01:00
Arr
Arrival
01:05
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
2216613  RJT CBE EXPMon
01:00
Arr
Arrival
01:05
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
2319202  PBR SC EXPRESSWed
01:00
Arr
Arrival
01:05
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
2419568  VIVEK EXPRESSSat
01:00
Arr
Arrival
01:05
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
2522717  RJT SC RAJKOT EXPTue Thu Fri
01:00
Arr
Arrival
01:05
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
2612163  LTT MAS SF EXPDaily
01:55
Arr
Arrival
02:00
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
2717324  BSBS UBL EXPRESSTue
02:20
Arr
Arrival
02:25
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
2822688  BSB MYS SUF EXPRESSMon Sat
02:20
Arr
Arrival
02:25
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
2916217  MYS SNSI EXPRESSTue
03:00
Arr
Arrival
03:05
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
3017221  COA LTT EXPThu Sun
03:00
Arr
Arrival
03:05
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
3117323  UBL BSBS EXPRESSSat
03:00
Arr
Arrival
03:05
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
3220915  LPI INDB HUMSAFARMon
03:00
Arr
Arrival
03:05
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
3322687  MYS BSB SUF EXPRESSWed Fri
03:00
Arr
Arrival
03:05
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
3407322  DWR SUR PASSENGER SPLDaily
03:30
Arr
Arrival
Ending Station
Dep
Departure


Passenger Special
 
3516381  PUNE KANYAKUMARI EXPDaily
03:35
Arr
Arrival
03:40
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
3616331  CSMT TVC EXPRESSMon
03:45
Arr
Arrival
03:50
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
3716339  CSMT NCJ EXPWed Thu Fri Sun
03:45
Arr
Arrival
03:50
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
3816351  CSMT NCJ EXPTue Sat
03:45
Arr
Arrival
03:50
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
3912220  SC LTT AC DURONTO EXPWed Sat
03:50
Arr
Arrival
03:55
Dep
Departure
5 Min
Halt
Duronto Express
 
4014805  YPR BME AC EXPTue
03:50
Arr
Arrival
03:55
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
4122601  MAS SNSI SF EXPThu
03:50
Arr
Arrival
03:55
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
4222690  YPR ADI SUF EXPRESSMon
03:50
Arr
Arrival
03:55
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
4382653  YPR JP SUVIDHA EXPRESSFri
03:50
Arr
Arrival
03:55
Dep
Departure
5 Min
Halt
Suvidha Express
 
4422160  MAS CSMT MUMBAI EXPRESSDaily
04:00
Arr
Arrival
04:05
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
4522731  HYB CSMT MUMBAI EXPDaily
04:35
Arr
Arrival
04:40
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
4617030  HYB BJP PASSDaily
04:40
Arr
Arrival
04:55
Dep
Departure
15 Min
Halt
Mail Express
 
4716587  YPR BKN EXPRESSMon Sat
05:00
Arr
Arrival
05:05
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
4811139  CSMT GADAG SF EXPRESSDaily
05:10
Arr
Arrival
05:15
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
4912701  CSMT HYB HUSSAINSAGAR EXPDaily
05:25
Arr
Arrival
05:30
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
5011014  CBE LTT EXPDaily
05:40
Arr
Arrival
05:45
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
5112219  LTT SC AC DURONTO EXPThu Sun
05:47
Arr
Arrival
05:50
Dep
Departure
3 Min
Halt
Duronto Express
 
5211013  LTT CBE COIMBATORE EXPDaily
06:00
Arr
Arrival
06:05
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
5317307  MYS BGK BASAVA EXPRESSDaily
06:20
Arr
Arrival
06:30
Dep
Departure
10 Min
Halt
Mail Express
 
5409420  TPJ ADI SPLMon
06:35
Arr
Arrival
06:40
Dep
Departure
5 Min
Halt
Train on Demand
 
5520953  MAS ADI EXPRESSSat
06:35
Arr
Arrival
06:40
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
5622180  CHENNAI LTT EXPRESSWed
06:35
Arr
Arrival
06:40
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
5722919  MAS ADI HUMSAFAR EXPThu
06:35
Arr
Arrival
06:40
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
5812115  CSTM SUR SIDDHESWAR EXPDaily
06:45
Arr
Arrival
Ending Station
Dep
Departure


Superfast Express
 
5922157  CSMT MS SF EXPDaily
06:50
Arr
Arrival
06:55
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
6016218  SNSI MYS EXPRESSWed
07:05
Arr
Arrival
07:10
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
6120916  INDB LPI HUMSAFARSun
07:05
Arr
Arrival
07:10
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
6212627  SBC NDLS SF KARNATAKA EXPDaily
07:15
Arr
Arrival
07:20
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
6312164  MAS LTT CHENNAI EXPDaily
07:40
Arr
Arrival
07:45
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
6411417  PUNE SUR EXPDaily
07:45
Arr
Arrival
Ending Station
Dep
Departure


Mail Express
 
6511312  HAS SUR EXPDaily
08:15
Arr
Arrival
Ending Station
Dep
Departure


Mail Express
 
6622155  KLBG KOP EXPDaily
08:20
Arr
Arrival
08:25
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
6720657  UBL NZM SF EXPRESSSat
08:35
Arr
Arrival
08:40
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
6812025  PUNE SC SHATABDIMon Wed Thu Fri Sat Sun
09:12
Arr
Arrival
09:15
Dep
Departure
3 Min
Halt
Shatabdi Express
 
6901436  LTT SUR VIA LTRRThu
09:15
Arr
Arrival
Ending Station
Dep
Departure


Train on Demand
 
7001382  WADI SUR DMUDaily
09:55
Arr
Arrival
Ending Station
Dep
Departure


Passenger Special
 
7111306  GDG SUR EXPDaily
10:15
Arr
Arrival
Ending Station
Dep
Departure


Mail Express
 
7216332  TVC CSMT EXPRESSSun
10:25
Arr
Arrival
10:30
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
7316340  NCJ CSMT EXPTue Wed Thu Sat
10:25
Arr
Arrival
10:30
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
7416352  NCJ CSMT EXPMon Fri
10:25
Arr
Arrival
10:30
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
7511302  SBC CSMT EXPDaily
10:55
Arr
Arrival
11:00
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
7609627  AII SUR SF WINTER SPECIALThu
11:30
Arr
Arrival
Ending Station
Dep
Departure


Train on Demand
 
7716535  MYS SUR GOLGUMBAZ EXPRESSDaily
12:10
Arr
Arrival
Ending Station
Dep
Departure


Mail Express
 
7811018  KARAIKAL LTT EXPTue
12:20
Arr
Arrival
12:25
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
7920919  MAS EKNR S F EXPMon
12:20
Arr
Arrival
12:25
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
8022102  MDU LTT EXPSat
12:20
Arr
Arrival
12:25
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
8112169  PUNE SUR INTERCITYDaily
13:25
Arr
Arrival
Ending Station
Dep
Departure


Superfast Express
 
8218520  LTT VSKP SPECIALDaily
13:50
Arr
Arrival
13:55
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
8307664  RC BJPDaily
14:00
Arr
Arrival
14:15
Dep
Departure
15 Min
Halt
Passenger Special
 
8422602  SNSI MAS SF EXPFri
14:40
Arr
Arrival
14:45
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
8522689  ADI YPR SUF EXPRESSWed
14:40
Arr
Arrival
14:45
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
8622881  PUNE BBS S F SPECIALThu
14:40
Arr
Arrival
14:45
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
8707663  BJP RCDaily
14:55
Arr
Arrival
15:10
Dep
Departure
15 Min
Halt
Passenger Special
 
8811421  HDP SUR DEMUDaily
15:20
Arr
Arrival
Ending Station
Dep
Departure


Mail Express
 
8911301  CSMT SBC UDYAN EXPRESSDaily
15:35
Arr
Arrival
15:40
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
9016382  CAPE PUNE EXPDaily
17:15
Arr
Arrival
17:20
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
9111020  BBS CSMT KONARK EXPRESSDaily
18:00
Arr
Arrival
18:05
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
9220658  NZM UBL SF EXPRESSMon
19:00
Arr
Arrival
19:05
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
9301438  TPTY SUR SPLSat
19:10
Arr
Arrival
Ending Station
Dep
Departure


Train on Demand
 
9417308  BGK MYS BASAVA EXPRESSDaily
19:15
Arr
Arrival
19:30
Dep
Departure
15 Min
Halt
Mail Express
 
9512026  SC PUNE SHATABDIMon Wed Thu Fri Sat Sun
19:32
Arr
Arrival
19:35
Dep
Departure
3 Min
Halt
Shatabdi Express
 
9618519  VSKP LTT EXPDaily
19:50
Arr
Arrival
19:55
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
9722159  CSMT MAS EXPDaily
19:55
Arr
Arrival
20:00
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
9811140  GADAG CSMT SF EXPDaily
20:25
Arr
Arrival
20:30
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
9912702  HYB CSMT HUSSIANSAGAR EXPDaily
20:35
Arr
Arrival
20:40
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
10017222  LTT COA EXPThu Sun
20:35
Arr
Arrival
20:40
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
10122101  LTT MADURAI EXPRESS WWed
20:35
Arr
Arrival
20:40
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
10222179  LTT MAS SF EXPRESSMon
20:35
Arr
Arrival
20:40
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
10311017  LTT KIK WEEKLY EXPRESSSat
20:50
Arr
Arrival
20:55
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
10422156  KOP KLBG EXPDaily
20:55
Arr
Arrival
21:00
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
10512755  COA BVC EXPThu
21:00
Arr
Arrival
21:05
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
10616614  CBE RJT EXPRESSFri
21:00
Arr
Arrival
21:05
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
10719201  SC PBR EXPWed
21:00
Arr
Arrival
21:05
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
10822718  SC RJT EXPMon Tue Sat
21:00
Arr
Arrival
21:05
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
10912157  PUNE SUR HUTATMA EXPRESSDaily
21:40
Arr
Arrival
Ending Station
Dep
Departure


Superfast Express
 
11011019  CSMT BBS KONARK EXPRESSDaily
21:50
Arr
Arrival
21:55
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
11122158  MS CSMT MUMBAI SF EXPDaily
21:50
Arr
Arrival
21:55
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
11217029  BJP HYBDaily
22:10
Arr
Arrival
22:25
Dep
Departure
15 Min
Halt
Mail Express
 
11322732  MUMBAI CSMT HYB EXPDaily
22:10
Arr
Arrival
22:15
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
11422225  CSMT SUR VANDE BHARATMon Tue Thu Fri Sat Sun
22:40
Arr
Arrival
Ending Station
Dep
Departure


Train 18
 
11512628  NDLS SBC KARNATAKA EXPDaily
22:50
Arr
Arrival
22:55
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express
 
11607332  UBL SUR PASSENGERDaily
23:00
Arr
Arrival
Ending Station
Dep
Departure


Passenger Special
 
11714806  BME YPR AC EXPFri
23:05
Arr
Arrival
23:10
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
11816588  BKN YPR EXPRESSMon Wed
23:05
Arr
Arrival
23:10
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
11901462  DD SUR DMU SPLDaily
23:35
Arr
Arrival
Ending Station
Dep
Departure


Train on Demand
 
12019567  VIVEK EXPMon
23:40
Arr
Arrival
23:45
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
12122882  BBS PUNE S F EXPWed
23:40
Arr
Arrival
23:45
Dep
Departure
5 Min
Halt
Superfast Express