Virudunagar Junction (VPT) Railway Station Time Table


  • Station Code: VPT
106886  VPT KKDI DEMU EXP SPLMon Tue Wed Thu Fri Sat
Starting Station
Arr
Arrival
06:20
Dep
Departure


Passenger Special
 
216729  MDU PUU EXPDaily
00:08
Arr
Arrival
00:10
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
319567  VIVEK EXPMon
00:18
Arr
Arrival
00:20
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
412642  NZM CAPE BI WKLY SF EXPMon Wed
00:23
Arr
Arrival
00:25
Dep
Departure
2 Min
Halt
Superfast Express
 
522621  RMM CAPE SUPER FAST EXPTue Thu Sun
00:23
Arr
Arrival
00:25
Dep
Departure
2 Min
Halt
Superfast Express
 
622667  NCJ CBE SUPER FAST EXPDaily
00:38
Arr
Arrival
00:40
Dep
Departure
2 Min
Halt
Superfast Express
 
719568  VIVEK EXPRESSSun
00:58
Arr
Arrival
01:00
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
822668  CBE NCJ SF EXPDaily
01:13
Arr
Arrival
01:15
Dep
Departure
2 Min
Halt
Superfast Express
 
916101  MS QLN EXPDaily
01:25
Arr
Arrival
01:30
Dep
Departure
5 Min
Halt
Mail Express
 
1022622  CAPE RMM SUPER FAST EXPMon Wed Fri
01:28
Arr
Arrival
01:30
Dep
Departure
2 Min
Halt
Superfast Express
 
1112633  MS CAPE SF EXPDaily
01:43
Arr
Arrival
01:45
Dep
Departure
2 Min
Halt
Superfast Express
 
1222629  DADAR TEN SF EXPSat
02:03
Arr
Arrival
02:05
Dep
Departure
2 Min
Halt
Superfast Express
 
1316730  PUU MDU EXPDaily
02:13
Arr
Arrival
02:15
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
1416105  MS TCN EXPDaily
02:53
Arr
Arrival
02:55
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
1506029  MTP TEN SPLSat
03:00
Arr
Arrival
03:02
Dep
Departure
2 Min
Halt
Train on Demand
 
1612667  MS NCJ EXPRESSFri
03:13
Arr
Arrival
03:15
Dep
Departure
2 Min
Halt
Superfast Express
 
1716351  CSMT NCJ EXPWed Sun
03:13
Arr
Arrival
03:15
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
1822657  TBM NCJ SF TRI WKLY EXPMon Tue Thu
03:13
Arr
Arrival
03:15
Dep
Departure
2 Min
Halt
Superfast Express
 
1917235  SBC NCJ EXPRESSDaily
03:28
Arr
Arrival
03:30
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
2012693  MS TN PEARL CITY EXPDaily
03:53
Arr
Arrival
03:55
Dep
Departure
2 Min
Halt
Superfast Express
 
2112631  MS TEN NELLAI EXPDaily
04:13
Arr
Arrival
04:15
Dep
Departure
2 Min
Halt
Superfast Express
 
2216823  MS QLN ANANTAPURI EXPRESSDaily
04:33
Arr
Arrival
04:35
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
2312661  MS SCT POTHIGAI SF EXPDaily
05:13
Arr
Arrival
05:15
Dep
Departure
2 Min
Halt
Superfast Express
 
2412665  HWH CAPE SF EXPWed
05:28
Arr
Arrival
05:30
Dep
Departure
2 Min
Halt
Superfast Express
 
2516339  CSMT NCJ EXPMon Thu Fri Sat
05:28
Arr
Arrival
05:30
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
2620681  MS SCT SILAMBU SF EXPThu Sat Sun
05:33
Arr
Arrival
05:35
Dep
Departure
2 Min
Halt
Superfast Express
 
2706003  TBM TEN SPLTue
06:00
Arr
Arrival
06:10
Dep
Departure
10 Min
Halt
Train on Demand
 
2812689  MAS NCJ WKLY SF EXPRESSSat
06:13
Arr
Arrival
06:15
Dep
Departure
2 Min
Halt
Superfast Express
 
2906504  MDU SCT EXP SPLDaily
07:53
Arr
Arrival
07:55
Dep
Departure
2 Min
Halt
Passenger Special
 
3016846  TEN ED EXPRESSDaily
07:58
Arr
Arrival
08:00
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
3116236  MYS TN EXPRESSDaily
08:13
Arr
Arrival
08:15
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
3211021  DR TEN EXPRESSMon Thu Fri
08:58
Arr
Arrival
09:00
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
3322630  TEN DR EXPRESSWed
08:58
Arr
Arrival
09:00
Dep
Departure
2 Min
Halt
Superfast Express
 
3420691  TBM NCJ ANTYODAYA SF EXPDaily
09:08
Arr
Arrival
09:10
Dep
Departure
2 Min
Halt
Superfast Express
 
3516848  SCT MV EXPRESSDaily
09:13
Arr
Arrival
09:15
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
3612666  CAPE HWH SF EXPSat
09:38
Arr
Arrival
09:40
Dep
Departure
2 Min
Halt
Superfast Express
 
3716340  NCJ CSMT EXPMon Tue Wed Fri
09:38
Arr
Arrival
09:40
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
3816352  NCJ CSMT EXPThu Sun
09:38
Arr
Arrival
09:40
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
3922627  TPJ TVC SFDaily
10:08
Arr
Arrival
10:10
Dep
Departure
2 Min
Halt
Superfast Express
 
4016321  NCJ CBE EXPDaily
10:35
Arr
Arrival
10:37
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
4116731  PGT TCN EXPRESSDaily
11:13
Arr
Arrival
11:15
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
4216128  GUV CHENNAI EXPDaily
11:20
Arr
Arrival
11:22
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
4316354  NCJ KCG WEEKLY EXPSat
12:03
Arr
Arrival
12:05
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
4406663  MDU SCT EXP SPLDaily
12:18
Arr
Arrival
12:20
Dep
Departure
2 Min
Halt
Passenger Special
 
4506664  SCT MDU EXP SPLDaily
14:13
Arr
Arrival
14:15
Dep
Departure
2 Min
Halt
Passenger Special
 
4616353  KCG NCJ WEEKLY EXPMon
14:58
Arr
Arrival
15:00
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
4716732  TCN PGT EXPRESSDaily
15:18
Arr
Arrival
15:20
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
4816322  CBE NCJ EXPDaily
15:28
Arr
Arrival
15:30
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
4906011  TBM NCJ SF SPLMon
16:03
Arr
Arrival
16:05
Dep
Departure
2 Min
Halt
Train on Demand
 
5016788  SVDK TEN EXPSun
16:03
Arr
Arrival
16:05
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
5122628  TVC TPJ SFDaily
16:08
Arr
Arrival
16:10
Dep
Departure
2 Min
Halt
Superfast Express
 
5211022  TEN DR EXPMon Thu Fri
16:53
Arr
Arrival
16:55
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
5316127  MS GUV GURUVAYOOR EXPRESSDaily
17:08
Arr
Arrival
17:10
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
5416862  CAPE PDY EXPMon
17:18
Arr
Arrival
17:20
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
5516102  QLN MS EXPDaily
17:43
Arr
Arrival
17:45
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
5606503  SCT MDU EXP SPLDaily
18:03
Arr
Arrival
18:05
Dep
Departure
2 Min
Halt
Passenger Special
 
5716847  MV SCT EXPRESSDaily
18:08
Arr
Arrival
18:10
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
5820692  NCJ TBM ANTYODAYA SF EXPDaily
18:38
Arr
Arrival
18:40
Dep
Departure
2 Min
Halt
Superfast Express
 
5916845  ED TEN EXPRESSDaily
18:43
Arr
Arrival
18:45
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
6016235  TN MYS EXPRESSDaily
18:58
Arr
Arrival
19:00
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
6120682  SCT MS SILAMBU SF EXPThu Sat Sun
19:08
Arr
Arrival
19:10
Dep
Departure
2 Min
Halt
Superfast Express
 
6216787  TEN SVDK EXPMon
19:18
Arr
Arrival
19:20
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
6306012  NCJ TBM SF SPLSun
19:28
Arr
Arrival
19:30
Dep
Departure
2 Min
Halt
Train on Demand
 
6406020  NCJ TBM SF SPLWed
19:28
Arr
Arrival
19:30
Dep
Departure
2 Min
Halt
Train on Demand
 
6512668  NCJ MS EXPRESSFri
19:28
Arr
Arrival
19:30
Dep
Departure
2 Min
Halt
Superfast Express
 
6622658  NCJ TBM TRI WKLY SF EXPMon Tue Thu
19:28
Arr
Arrival
19:30
Dep
Departure
2 Min
Halt
Superfast Express
 
6712662  SCT MS SF EXPDaily
20:38
Arr
Arrival
20:40
Dep
Departure
2 Min
Halt
Superfast Express
 
6812634  CAPE MS SF EXPDaily
21:08
Arr
Arrival
21:10
Dep
Departure
2 Min
Halt
Superfast Express
 
6906885  KKDI VPT EXP SPLMon Tue Wed Thu Fri Sun
21:10
Arr
Arrival
Ending Station
Dep
Departure


Passenger Special
 
7012632  TEN MS NELLAI EXPDaily
21:23
Arr
Arrival
21:25
Dep
Departure
2 Min
Halt
Superfast Express
 
7112694  TN MS PEARL CITY EXPDaily
22:03
Arr
Arrival
22:05
Dep
Departure
2 Min
Halt
Superfast Express
 
7216861  PDY CAPE EXPSun
22:03
Arr
Arrival
22:05
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
7316824  QLN MS ANANTAPURI EXPRESSDaily
22:18
Arr
Arrival
22:20
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
7417236  NCJ SBC EXPRESDaily
22:38
Arr
Arrival
22:40
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
7516106  TCN MS EXPDaily
22:53
Arr
Arrival
22:55
Dep
Departure
2 Min
Halt
Mail Express
 
7606030  TEN MTP SPLThu
23:10
Arr
Arrival
23:15
Dep
Departure
5 Min
Halt
Train on Demand
 
7712641  CAPE NZM SF EXPWed Fri
23:13
Arr
Arrival
23:15
Dep
Departure
2 Min
Halt
Superfast Express
 
7812690  NCJ MAS WKLY SF EXPRESSSun
23:13
Arr
Arrival
23:15
Dep
Departure
2 Min
Halt
Superfast Express
 
7906004  TEN TBM SPLSun
23:15
Arr
Arrival
23:35
Dep
Departure
20 Min
Halt
Train on Demand